Är hästens ben, och andra ställen, fulla av små gula ägg som är besvärliga att få bort? Det är värt slitet att ta bort dem för man vill inte ha de skador som styngflugelarver kan ställa till med i hästens munhåla.

Värmlands hästsjukhus delar ett inlägg på Facebook med en, vad de kallar, motivationshöjare för att ta bort de små gula äggen. Förutom att peta bort äggen uppmanar de till att försöka slå ihjäl flugorna innan de hinner lägga några ägg. Om larverna kommer in i hästens mun kan de borra sig ner i hästens tunga och ställa till stora problem. Styngflugelarver syns inte på träckprov då de sitter på utsidan av hästen. Det finns många knep för att ta bort styngflugeägg. Ryktsten och ögonbrynskniv bland annat. I kommentarsfältet till inlägget ges också tips om att blanda bikarbonat med vatten och ta på äggen som då ska lossna. Att spraya med glansspray gör det svårare för äggen att fästa. Se hela inlägget nedan:

Foto: Värmlands hästsjukhus


Equestrianwords är en ridsportsajt som vill göra skillnad. För att kunna fortsätta driva sajten behövs prenumeranter, just nu kostar det 10 kronor/månad de första tre månaderna, därefter ordinarie pris 29 kronor(månad. Välkommen att börja prenumerera HÄR.