Igår skrev Equestrianwords om 15-åriga Jill Spencer, som har haft en minst sagt hektisk vecka i Falsterbo, och idag är hon i högsta grad aktuell igen! Nu med amatörtouren där hon vann såväl semifinal som final. Hur hon taggade inför finalen? Med armhävningar.

Idag var det dags för final i amatörtouren i hoppning. 20 finalister gjorde upp om segern, åtta gick till omhoppning. Sist ut i omhoppningen var Jill Spencer – som satsade och vann. Jill var i final även förra året och kom då femma med en annan häst.
– Det är lika spännande varje gång, säger hon om att gå in på Falsterbos stora gräsbana.
Stoet hon red i år har hon haft i ungefär ett halvår.
– Hon hade startat två 1,20 när jag fick henne så hon hade inte gjort så mycket. Hon är väldigt snäll, vill inte riva, lite försiktig av sig och helt otrolig, säger hon om stoet Casalavda PS (född 2016, e. Casanova ue. Centadel).

Nervositeten hanterar Jill på ett lite annorlunda sätt förklarar hon.
– Jag brukar göra armhävningar för att inte vara så nervös. Det blev bara åtta i dag, jag orkade inte mer.

Övriga placerade var tvåa Clara Helin på Palmė och trea Louise Olvegård på Thunder Man Best Mix Z. Övriga placerade och resultat hittar du på Equipe online HÄR.

Gårdagens intervju hittar du HÄR.

Text: Lotta Karlsson och Annika Grundberg
Foto: Lotta Karlsson


Tidigare på Equestrianwords.se
Härlig revansch för Saga Dabäck
Jill Spencer vill bli bättre än de bästa
En riktig lagseger: ”Vi ville gå för guld”
Falsterbo över för Emma Emanuelsson
Falsterbo horse show är i gång


Equestrianwords är en ridsportsajt som vill göra skillnad. För att kunna fortsätta driva sajten behövs prenumeranter, just nu kostar det 10 kronor/månad de första tre månaderna, därefter ordinarie pris 29 kronor(månad. Välkommen att börja prenumerera HÄR.