Svenska dressyrlandslaget förbereder sig inför Nations Cup i Lier, Belgien, på fredag. Patrik Kittel och Maria von Essen, som ligger högt på världsrankingen, är med i laget.
– Det är fantastiskt att ha dem med. Vi har ett starkt lag, säger Stefan Jansson, som gör sin första Nations Cup som förbundskapten på plats, till SvRF.
Sverige inledde FEI Dressage Nations Cup 2025 i Wellington, Florida, där de slutade på tredje plats. Jansson ser fram emot att leda laget i Lier, där han betonar vikten av att observera ryttarnas och hästarnas prestationer på plats. Sverige, som stod över den senaste omgången i Compiègne, ställer nu upp med ett starkt lag bestående av Patrik Kittel/Touchdown, Maria von Essen/Invoice, Tinne Vilhelmson Silfvén/Hyatt och Malin Wahlkamp Nilsson/Zackson.
Källa: SvRF