British Eventing (BE) har bekräftat att två ryttare har omkommit i olyckor under fälttävlan på två olika tävlingsplatser den gångna helgen.

Sophie Fouracre, 34 år, skadades allvarligt när hon red Rhubarbsfox Britannia i Swalcliffe Park, Oxfordshire, den 18 juli. Kort därefter avled Kerry Donoghue efter en olycka med Carneyhaugh Rua i Penrith, Cumbria. Vid båda olyckorna var de medicinska teamen snabbt på plats och gav akutvård, men tyvärr kunde ingen av ryttarna räddas. Båda hästarna klarade sig oskadda. Tävlingarna avbröts direkt.

Rosie Williams, British eventing säger i ett uttalande till Horse & Hound:
– Den brittiska fälttävlansgemenskapen är förkrossad. Våra djupaste kondoleanser går till Kerry och Sophies familjer och vänner. Vi är tacksamma för alla som visade professionalism och omtanke under dessa svåra omständigheter.

Kerry deltog med Carneyhaugh Rua, en 16-årig häst som tidigare gått fälttävlan på femstjärnig nivå, medan Sophie red ett femårig sto.

Foto: Adobe Stock

Källa: Horse & Hound