
Förbundskaptenen i hoppning, Henrik Ankarcrona, har utsetts till ordförande i EEF Working Group Jumping. Efter flera år som medlem i kommittén tar han nu klivet upp till ordförandeposten.
– Det är hedersamt att få frågan. Ska man ha åsikter ska man också engagera sig, säger Ankarcrona om sitt nya uppdrag till Svenska ridsportförbundet.
EEF, det Europeiska ridsportförbundet, har 15 arbetsgrupper som ansvarar för olika ridsportgrenar, och nu är sammansättningen för 2026 klar.
Ankarcrona betonar vikten av att driva utvecklingen inom sporten i Europa:
– Vi ska hela tiden ha örat mot rälsen och göra Europas röst stark.
Han ser nationshoppningsserien Longines EEF Series som central för hoppsportens framtid och beskriver den som ”vår starkaste och viktigaste produkt.”
Svenska Ridsportförbundet har även nominerat fyra nya representanter till EEF:s arbetsgrupper, vilket stärker Sveriges närvaro inom den europeiska ridsporten. De övriga som tar plats är:
Matilda Hjertstrand – Communication and commercial
Marcus Lundholm – Development
Hedda Boman – Strategy
Catrine Hermansen – Sustainability
Arkivfoto: Lotta Karlsson
Källa: SvRF