Traditionsenligt drar världscupsäsongen i hoppning igång i Oslo. I år i en ny arena ett par mil nordöst om den norska huvudstaden. Tre svenska ryttare kommer till start och i lördagens GP-genrepade de tre ekipagen med framgång.

Allra bäst i Grand Prix-klassen gick det för Jens Fredricson som med Diarado´s Rose Elith kom på fjärde plats. Ett par hack längre ner, på sjunde plats, kom Erika Lickhammer-van Helmond med I. Comme Tessa VHL. För världscupdebuterande ekipaget Carl-Walter Fox med Eka First Navy Jack blev det en neslig rivning och de hamnade utanför placering. Även Linda Heed startade i klassen och fick även hon fyra fel med Laurien van Orshof.

Startordning och sändningstider
40 ekipage kommer till start i världscupen som startar 15.30, de svenska ekipagen har följande startnummer:
17, Jens Fredricson/Diarado´s Rose Elith
21, Carl-Waler Fox/Eka First Navy Jack
29, Erika Lickhammer-van Helmond/I. Comme Tessa VHL

Värt att notera är också att det i startfältet finns fem SWB-hästar, det är:
Trezeguet (e. Turmalin-Chairman LS la Silla, uppf. L. Hansson) riden av Annelies Vorsselmans, Belgien
Touch of Diamond (e. Diamantino-Cartano, uppf. Anna Ingvarsson) riden av Victoria Gulliksen
Hipster SV (e. Corporal VDL-Cornetto, uppf. Cecilia Och Jörgen Ohlsson) riden av Jenny Krogsaeter, Norge
Diarado’s Rose Elith (e. Diarado-Cardento, uppf. L., E., K-A. Thim) riden av Jens Fredricson
Eka First Navy Jack (e. Contendro I-Baltimore, uppf. Stuteri Ekagård, Lise-Lotte Och Hans Erlandsson) riden av Carl-Walter Fox

Nederländernas Jeroeen Dubbeldam är på plats och rider världscupen. Han har varit testryttare på Breeders ett par år. 2018 var ett av dem och då red han både Diarado´s Rose Elith och Trezeguet, som kommer till start i Oslo.

SVT sänder världscupen med start 15.15 i SVT Play
Start- och resultatlistor

Foto: Kim Lundin