Det var inte Sveriges dag när det var dags för terrängprovet vid EM i fälttävlan. Laget var redan decimerat sedan Sofia Sjöborg strukit sig före start. I slutändan var det endast Amanda Staam som med Corpoubet AT tog sig i mål av de svenska ryttarna.

Det var inte bara Sveriges lag som föll. Storbritannien som låg tvåa inför terrängen klarade bara av att få två ryttare i mål och är borta i lagtävlingen liksom Belgien.

I lagtävlingen leder nu Tyskland före Irland på andra plats och Schweiz på tredje plats.

Amanda Staam genom vattenhindret som ställde till problem för många. Foto: Ulrika Fåhraeus

Amanda Staam har klättrat från 38:e plats efter dressyren till 20:e plats.
– Det är så himla skönt, jag är jättelättad över att vara i mål och vara färdig med vår del här. Jag är så nöjd med min häst, vi förstod redan innan att det här kommer bli tufft och det kommer att vara väldigt svårt att nå tiden. Vi hade ju en hel del tidsfel, vilket var förväntat så jag är ändå jättenöjd, säger Amanda till Svenska ridsportförbundet.

Indivduellt leder Laura Collett, Storbritannien, med London 52 före Michael Jung/Fisherchipmunk FRH, Tyskland, på andra plats och Colletts landsman Tom McEwen med JL Dublin (på bilden ovan) på tredje.

Michael Jung ligger tvåa inför söndagens hoppning.

Britten Tom McEwen genom ett av alla vatten ekipagen hade att ta sig igenom.

Text: Annika Grundberg
Foto: FEI/Benjamin Clark

Start- och resultatlistor
Svenska ridsportförbundet


Tidigare på Equestrianwords.se
Sofia Sjöborg vill kombinera två världar
Snart en Albert i blågult
Tyskland i topp – Sverige sist
Besiktning och invigning
EM i fälttävlan – så går det till

Equestrianwords är en ridsportsajt som vill göra skillnad. För att kunna fortsätta driva sajten behövs prenumeranter. En prenumeration kostar 29 kronor/månad eller 300 kronor/år. Välkommen att börja prenumerera HÄR.