Det blev Tyskland som tog hand om lagguldet vid EM i dressyr som avgörs i Frankrike. Regerande mästarna Storbritannien åker hem med ett silver och bronset går till Danmark. Sverige slutade på sjätte plats.

Det var spännande in i det sista i kampen om den ädlaste valören. När Charlotte Fry gick in på banan med Glamourdale behövde hon få ett resultat runt 80 procent för att säkra en guldmedalj. Men ett par missar, bland annat i ena piruetten gav fyror i betyg och resultatet slutade på 75,869 och guldet var Tysklands.

Sveriges ambition var att komma topp fem, det blev en sjätteplats.Glädjande är dock att samtliga svenska ekipage är vidare till fredagens Grand Prix Special, dit de 30 främsta ekipagen går. Så här placerade sig de svenska ryttarna:
11, Maria von Essen/Invoice, 73,804
12, Patrik Kittel/Touchdown, 73,758
20. Tinne Vilhelmson-Silfvén/Hyatt, 70,373
23, Sofie Lexner/Inoraline W, 70,00

Foto: FEI/Leanjo de Koster

Start- och resultatlistor
SvRF
SVT Play