
Stofölet Briza var en av de yngsta och minsta vid sommarpremieringen i Arvika där hon fick dagens högsta poäng av domare Tobias Sandahl. Stolta ägare och uppfödare är Bertil Liljemark och Karin Rinberg.
Briza hade självklart med sig mamma Bräcka på äventyret då hon bland annat åkte transport för andra gången.
– Att få detta kvitto på vårt avelsarbete känns jättebra. Briza har ett mycket trevligt psyke också och skötte sig exemplariskt hela dagen. Hon åkte transport för andra gången utan krångel och gick rakt in på transporten. Hon är en mycket förnuftig fölunge och tar till sig saker snabbt, säger de glada ägarna efteråt.
Briza, som är efter Vält undan Bräcka ue. Kronprins 1946, belönades med 9-9-8-8-8= 42 poäng. Mamma Bräcka har själv fått 47 poäng på sommarpremiering i Arvika 2020, 10-10-8-9-10, och är helsyster till Mosippa 24172, som ju som kronan på verket blev årets SH-häst på Svenska hästavelsförbundets jubileumsutställning 2024.

Så här säger Bertil och Karin om sitt avelsarbete:
– Vår avel startade med att vi letade efter ett avelssto som var släkt med Smedsmo Lindar. Vi hade då turen att få köpa Smedsmo Pippi efter Morka Raua som också är mor till Smedsmo Lindar. Smedsmo Pippi är ett helt fantastiskt avelssto vad gäller brukbarhet och exteriör. Vi har fått fyra avkommor hittills, två ston som fått 47 poäng, Mosippa och Bräcka och en godkänd avelshingst Tibast född 2022 som godkändes på Grevagården i våras med poängen 9-9-7-8-8. Vi utgår från ett bra avelssto vad gäller psyket och exteriören, för att ha större förutsättningar att få fram en bra individ. Vad vi tittar efter hos hingsten är inte bara individen utan stammen bakåt speciellt på mödernet. Briza som är efter Vält 2122 är undan Volly som fått tio avkommor, fyra hingstar varav tre godkända och sex stoföl där fem har fått diplom och en ettåring som inte är visad än.

Det viktigaste och roligaste med sommarpremieringarna är enligt Karin att få se kvalitén på hästmaterialet i distriktet och att få träffa likasinnade. Och det är viktigt att alla hästar visas, så man kan få bedömt och se resultatet av sitt avelsarbete!
Foto: Karin Rinberg
Tidigare på Equestrianwords
Sommarpremiering i Gräfsnäs
Henåns sommarpremiering i bilder
Sommarpremieringar i Skåne
Cronos Vega glänste i Falkenberg
Idel gotlandsruss på Gotland
Timra och Dilba glänste i Svenljunga
Zverre årets högst bedömda
Fullt med fjordhästar på sommarpremiering
Equestrianwords är en ridsportsajt som vill göra skillnad. För att kunna fortsätta driva sajten behövs prenumeranter, just nu kostar det 10 kronor/månad de första tre månaderna, därefter ordinarie pris 29 kronor(månad. Välkommen att börja prenumerera HÄR.