I tisdags kom beskedet! Kommunstyrelsen i Laholm väljer att lämna ut den stora ridanläggningen i Ahla strax utanför stan till försäljning. Reaktionen hos medlemmar och sympatisörer med föreningen blev stor, alla känner oro, sorg och förtvivlan över politikernas svek. – Många har hört av sig och tycker att det är förskräckligt det som har hänt, säger anläggningsansvariga Jeanette Eriksson till SVT/Hallandsnytt. – Ingen fattar hur politikerna kan bete sig på det här viset. Laholms Ryttarförening har över 230 medlemmar, verksamheten är stor och omfattar många grenar. Man har också en viktig och mycket uppskattad tävlings- och träningsverksamhet. Man hyr idag ridanläggningen av Laholms kommun men en, enligt uppgift, enig politikerkår har nu bestämt att anläggningen ska säljas på öppna marknaden. Motiveringen är att kommunen inte ska äga fastigheter där man inte själva bedriver verksamhet. – Jag tror inte att det är slutet på ridsportverksamheten, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Elisabeth Babic till SVT/Hallandsnytt. Hon menar också att nu har föreningen en möjlighet att fortsätta och bedriva verksamhet och dessutom äga hela fastigheten. Jeanette Eriksson anser att detta kan vara början till föreningens undergång. – Vi kanske inte kan vara med och buda och vi kan inte låna för mycket pengar heller. Kommunen har kommit med ett ersättningsförslag för allt ideellt arbete som föreningens medlemmar lagt ner på sin anläggning. Föreningen menar dock att det är en alldeles för liten summa. Totalt värderas fastigheten till sju miljoner kr. När det blev känt att ridanläggningen nu är till salu på den öppna marknaden blev reaktionen stor och snabb. Bland annat På Facebook där man på några timmar fick massor med stöd och flera tusen som protesterar mot försäljningsplanerna. Än är inte sista ordet sagt om verksamheten i Ahla. Exakt när kommunfullmäktige fattar det definitiva beslutet om en försäljning är ännu inte bestämt men hotet ligger tungt över Laholms Ryttarförening.